Screw length = 12 foot (144 inches)
Screw lead = 1/2 foot (6 inches)
Screw ID = 1.5 foot (18 inches)
Screw axle = 1/4 foot (3 inches)
Screw tilt angle = 20º
Wheel square pulley = 1.4 foot across corners (16.8 inches)
Screw square pulley = 2.8 foot across corners (33.6 inches)
Pulley ratio = 2:1 reduction.
Wheel speed = 20 RPM (Ref. not used)
Screw speed = 10 RPM (Ref. not used)
Screw working length = 8 foot (96 inches)
Screw reserve length = 2 foot (24 inches)
Screw maximum working length when H2O level is low = 10 foot
Volume per 'bucket' filled with water = 25% to 35%
Notes:
As used here a 'bucket' is the space available for one 'chunk' of the water to ride.
These bucket volume percentages are low and hi estimates based on research reading.
I wanted to actually calculate the volume but such is very complex requiring a computer program.
The upper percentage volume limit of any screw pump is just shy of 60%.
Most screw pumps have a slope of 30° and an ideal percentage volume around 26%.
A shallower slope allows for a larger volume percentage.
Bessler's pump is drawn as a 20° slope and thus could have had a 35% or greater H2O volume.
==============================
Notes:
I've tried to make my calculation as clear as possible.
I've tried to show all my calculations.
I've done a little bit of rounding of numbers to keep it readable.
My goal was an end result number comparable to lifting a weight from the axle.
If anyone does not understand anything then just ask.
Empty bucket volume = ( Pi × (1.5_ID ÷ 2)^2 - Pi × (1/4_Axle ÷ 2)^2 ) × 1/2_Ft_Lead_Length
Empty bucket volume = 0.859 Cubic_Foot
Bucket volume of H2O = 0.859 × 25% = 0.215 Cubic Foot (Conservative estimate)
Bucket volume of H2O = 0.859 × 35% = 0.301 Cubic Foot (Aggressive estimate)
Ref: Weight of H2O = 62.3 Lbs per cubic foot at 69ºF per machinery's handbook
Bucket H2O weight = 0.215 × 62.3 = 13.378 Lbs (Conservative estimate)
Bucket H2O weight = 0.301 × 62.3 = 18.731 Lbs (Aggressive estimate)
Ref: 1 Gallon water weighs 8.328 Lbs.
Gallons H2O per Bucket = 13.378 ÷ 8.328 = 1.61 Gallons (Conservative estimate)
Gallons H2O per Bucket = 18.731 ÷ 8.328 = 2.25 Gallons (Aggressive estimate)
Ref: 1 Liter of water weighs 2.2 Lbs
Liters H2O per Bucket = 13.378 ÷ 2.2 = 6.08 Liters (Conservative estimate)
Liters H2O per Bucket = 18.731 ÷ 2.2 = 8.51 Liters (Aggressive estimate)
Number of buckets being lifted = 8_Ft ÷ 2_per_foot = 16 Buckets (When tank is full)
Number of buckets being lifted = 10_Ft ÷ 2_per_foot = 20 Buckets (When tank is 1/2 full)
Weight H2O lifted = 16 Buckets × 13.378 Lbs_per_Bucket = 214 Lbs (Conservative with full tank)
Weight H2O lifted = 20 Buckets × 18.731 Lbs_per_Bucket = 374 Lbs (Aggressive with 1/2 empty tank)
Load with pulley reduction = 214 Lbs ÷ 2 = 107 Lbs load on wheel (Conservative with full tank)
Load with pulley Reduction = 374 Lbs ÷ 2 = 187 Lbs load on wheel (Aggressive with 1/2 empty tank)
If the bucket volume was 25% and the tank was 1/2 empty then...
Load = 107 Lbs ÷ 8 × 10 = 134 Lbs load on wheel (Conservative with 1/2 empty tank)
If the bucket volume was 35% and the tank was full then...
Load = 187 Lbs ÷ 10 × 8 = 150 Lbs load on wheel (Aggressive with full tank)
----------------------
So... the bottom line...
Assuming a typical screw pump with each bucket filled 25% and with the water tank filled as shown in the drawing, then the load was 107 Lbs, which is slightly less than lifting the 112 Lb weight.
If we assume that the water level in the tank dropped to half full then the load would have increased by about 25% to the equivalent of lifting a load of 134 Lbs, which is about 20% more than lifting the 112 Lbs weight.
Assuming a less typical screw pump with each bucket filled 35% due to the shallow slope angle and with the water tank filled as shown in the drawing, then the load was 150 Lbs, which is about 34% more than when lifting the 112 Lb weight.
If this was the case and the water dropped to half full, then the load would increase to the equivalent of lifting 187 Lbs, which is 67% more than lifting 112 Lbs.
So it is not unreasonable to assume that the wheel might have been able to maintain its 26 RPM speed when lifting the 112 Lb weight (witnesses said that it maintained its speed) but then also slow down when pumping water due to a much greater load that it might have been asked to carry.
At the beginning of this posting are the assumptions. At the end are the possible results. If anyone wants to, they can change the assumption and recalculate the results. Hopefully I've made this clear enough that anyone could do the math.
Also, hopefully I've not made any mistakes.
